هولو همچنان نوآورترین سرویس در صنعت استریم!

آرامه بندری

سرویس استریم هولو که در حال حاضر به عنوان سومین پلتفرم بزرگ در صنعت استریم دنیا مطرح است طی سال های گذشته با وجود سرمایه گذاری کمتر نسبت به نتفلیکس و آمازون پرایم، دست آوردها و نوآوری های خلاقانه به مراتب بهتر و سودآورتری نسبت به دو رقیب دیرینه اش داشته است.

در ادامه همین مسیر به تازگی هولو تصمیم گرفته یک ویژگی جدید به پلتفرمش اضافه کند. این ویژگی، امکان دانلود و دیدن آفلاین برنامه های «VOD» و همچنین برنامه های زنده است. البته این ویژگی پیش از این توسط رقبا استفاده شده و آن ها توفیقی در استفاده اش به دست نیاورده اند با این حال تفاوت مدل کسب و کار هولو نسبت به رقبایش شاید برگ برنده اصلی این سرویس برای استفاده از ویژگی آفلاین باشد.

در همین رابطه خوانید: اضافه شدن ویژگی دانلود به «نتفلیکس» با شرایط خاص!

 ویژگی آفلاین دیدن برنامه ها و قابلیت دانلود از مدت ها پیش بر روی نتفلیکس و آمازون پیاده سازی شده و تا به این لحظه کاربران این دو سرویس تنها می توانند محتوا اورجینال این سرویس ها را به صورت آفلاین در اختیار داشته باشند. باید توجه داشت که ۸۰ درصد از محتوای سرویس های استریم، شامل محتوای لایسنس شده است نه اورجینال و در چنین شرایطی استقبال زیادی از ویژگی آفلاین توسط کاربران این سرویس ها نشده است. ولی هولو مدل کسب و کار متفاوتی نسبت به آمازون و نتفلیکس دارد.

این سرویس در ابتدای شروع فعالیت هایش محتوا را به صورت رایگان در اختیار مخاطب قرار می داد و تنها منبع درآمدش از طریق تبلیغات بود. در حال حاضر هم اشتراک ماهانه به هولو اضافه شده ولی با تفاوتی مهم در قیاس با سایر سرویس ها، مدیران این سرویس دو مدل اشتراک پیش روی مشترکین خود قرار می دهد است، یک مدل گران و بدون تبلیغات و یک مدل ارزان با داشتن تبلیغات. شرکت های توزیع کننده محتوا و صاحبان حقوق آثار سینمایی و تلویزیونی علاقه ای به ویژگی آفلاین سرویس های استریم ندارند، چرا که نوع محاسبه درآمد محتوای ذخیره شده امری پیچیده و غیر شفاف است.

در همین رابطه بخوانید: جهش چشمگیر و میلیاردی درآمد «یوتیوب» از تبلیغات

اما سرویس هولو با توجه به داشتن ویژگی تبلیغات و همچنین سهام دارانی که اکثر آن ها را استودیوهای تولید و توزیع محتوا تشکیل می دهند، می تواند از این ویژگی با رویکردی متفاوت استفاده کند. همان طور که گفتیم کاربران هولو به زودی می توانند محتوای پخش زنده هولو و همچنین محتوای سرویس «VOD» را ذخیره کنند و هر وقت بخواهند آن را به صورت آفلاین ببینند. در این حالت ویژگی تبلیغات به داد هولو رسیده است.

در همین رابطه بخوانید: یوتیوب چه خوابی برای افزایش تبلیغات در «YouTube TV» دیده؟!

 محتوای آفلاین در هولو شامل تبلیغات خواهند بود و صاحبان محتوا و همچنین شبکه های تلویزیونی موافقت ضمنی خود را برای در اختیار گذاشتن محتوای خود به صورت آفلاین اعلام کرده اند به شرطی که سهم خود را از درآمد حاصل از تبلیغات آفلاین این سرویس داشته باشند البته باید توجه داشت کاربرانی که مشترک سرویس بدون تبلیغات هولو هستند همچنان می توانند محتوای آفلاین را بدون تبلیغات در اختیار داشته باشند و هولو نیز با ایده «Freemium» تلاش خواهد کرد که درآمد کسب شده از تبلیغات را برای محتوایی که شامل تبلیغ نشده را پوشش دهد.

در همین رابطه بخوانید: قرار گرفتن تبلیغات روی محتوای نامناسب «یوتیوب» را مجبور به عذرخواهی کرد!

 البته فعلا تاریخ دقیق افزوده شدن ویژگی آفلاین توسط هولو اعلام نشده اما این سرویس مدام در تلاش است تا با متنوع ساختن مدل های کسب و کارش، حق انتخاب بیشتری به مشترکین جهانی خود ارائه کند که این مورد هم یکی از آن هاست.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط