واکنش منفی مخاطبان: «نه» به تبلیغات در نتفلیکس!

آرامه بندری

سرویس های «SVOD»، معمولا با جذب اشتراک ماهانه، محتوای خود را بدون هیچ محدودیتی در اختیار مشترکین خود قرار می دهند و قطعا یکی از مواردی که این سرویس ها را برای علاقه مندان به تلویزیون به شدت جذاب کرده، ویژگی دسترسی نا محدود به محتوا و همچنین عدم وجود تبلیغات در این سرویس ها است.

اما از دو هفته پیش نتفلیکس به عنوان بزرگترین سرویس «SVOD» یا «Subscription VOD»، به صورت آزمایشی وارد فاز ارائه تبلیغات روی پلتفرمش شده و یک پایگاه آماری هم بلافاصله تصمیم گرفته میزان علاقه مشترکین نتفلیکس را نسبت به این ویژگی جدید بسنجد.

از نتفلیکس بیشتر بدایند: «Netflix-Nevers» چه کسانی هستند؟

در سال های اخیر با رشد سرویس های استریم هیچگاه تبلیغات به مذاق کاربرانشان خوش نیامده و به نظر می رسد بین منافع صنعت استریم و همچنین علاقه کاربران تضادی در حال شکل گرفتن است. از منظر کاربران تبلیغات «Non-Skipable» یا غیر قابل اسکیپ کردن یکی از بدترین نوع تبلیغات در پلتفرم های آنلاین است.

این تبلیغات در مواردی به صورت تبلیغات «Expandable» که صفحه را کاملا اشغال می کنند به کاربر ارائه می شوند و در مدل دیگر در قالب ویدئوهای پیش نمایش یا اصطلاحا «Pre-Roll» روی پلیر سرویس های استریم قرار می گیرد. در این مدل ها کاربر مجبور است تا اتمام زمان تبلیغات منتظر بماند.

اگر چه اکثر پلتفرم ها با تبلیغات «Non-Skipable» محتوای رایگان به کاربران ارائه می دهند، اما این منبع درآمدزایی کلان سرویس هایی مانند یوتیوب هیچ وقت باب میل کاربران نبوده و بسیاری به پرداخت هزینه مقدار مقرون به صرفه ای برای دسترسی به محتوای نامحدود در پلتفرم های استریم رضایت داده اند.

البته نمی شود انتظار داشت همه چیز به صورت رایگان و بدون تبلیغات عرضه شود. به عبارتی نمی توان هم خر را خواست و هم خرما را، شاید به همین دلیل هم نتفلیکس در اقدامی عجیب گام در مسیری گذاشته که به نظر بسیاری، می تواند سبب افت تعداد مشترکینش شود. پروژه جدید تبلیغات نتفلیکس طرفداران پر و پا قرص غول استریم جهان را حسابی نگران کرده و مشترکین سرسخت غول صنعت استریم معتقدند تبلیغات می تواند سبب شود آن ها از ویژگی «بینج» یا ماراتونی دیدن سریال ها محروم شوند.

بیشتر بدانید: نتفلیکس وارد فاز تبلیغات می شود؟

مشترکین سرویس موفقی مانند نتفلیکس که بیش از ۱۱۰ میلیون مشترک پولی در سراسر جهان دارد، علاقه به پرداخت اشتراک و دیدن تبلیغات ندارند اما نتفلیکس اصرار دارد تبلیغاتی هدفمند به مخاطبینش ارائه دهد. فعلا مدیران این سرویس اعلام کرده اند تبلیغات بیشتر به منظور بهبود تجربه کاربری و ارائه پیشنهادات محتوا به کاربران انجام خواهد شد.

«هاب» در تحقیق اخیر خود پرسشنامه ای به ۱۶۱۲ مشترک آمریکایی تلویزیون های پولی بین بازه سنی ۱۶ تا ۷۴ سال ارائه کرده که براساس نتایج حاصل از آن ۲۳ درصد از آن ها معتقدند با اضافه شدن تبلیغات به نتفلیکس اشتراک خود را قطع خواهند کرد. ۴۱ درصد نیز اعلام کرده اند همچنان مشترک نتفلیکس باقی خواهند ماند و ۳۷ درصد هم موضع مشخصی نسبت به اضافه شدن تبلیغات نداشتند.

از برنامه تبلیغاتی نتفلیکس آگاه شوید: بودجه شگفت آور «نتفلیکس» برای تبلیغات بیلبوردی!

 

هاب در پرسشنامه دیگری سوال ها را با مدل دیگری مطرح ساخت تا جواب جامعی از نظرسنجی بدست آید. در دومین پرسشنامه از مخاطبان خواسته شد تا در صورت کاهش ۳ دلاری حق اشتراک و افزوده شدن تبلیغات به پلتفرم نظر خود را اعلام کنند. در این مدل میزان ریزش مشترکین به ۱۶ درصد کاهش یافت و ۵۰ درصد نیز اعلام کردند مشترک نتفلیکس باقی خواهند ماند.

نتایج این نظرسنجی نشان می دهد هولو به عنوان سرویس تبلیغات-اشتراک محور بهترین مدل کسب و کار را طی سال های اخیر انتخاب کرده است. در هولو کاربران با پرداخت مبلغ ماهانه ۹ دلار می توانند از سرویس استریم و تلویزیون اینترنتی آن با ویژگی تبلیغات بهره مند شوند و حذف تبلیغات ۵ دلار هزینه بیشتر را به آن ها تحمیل می کند.

در چنین شرایطی به نظر می رسد نتفلیکس تلاش دارد مدل کسب و کار هولو را رفته-رفته در پلتفرمش پیاده سازی کند. به صورت کلی می توان از نظر سنجی انجام شده چنین نتیجه گرفت که در صورت رایگان بودن پلتفرم ها، کاربران به دیدن تبلیغات تن می دهند، اما پرداخت اشتراک و تبلیغات غیر قابل اسکیپ کردن، امری نا خوشایند برای مشترکین سرویس های استریم خواهد بود.

بحران جدید تلویزیون های سنتی: کاهش شدید درآمد تبلیغات تلویزیونی!

جهش چشمگیر و میلیاردی درآمد «یوتیوب» از تبلیغات

 

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط