پیش بینی شگفت انگیز «Family Guy» از رسوایی هایی اخلاقی در آمریکا!

IPTVGUIDE

در اتفاقی جذاب و غافلگیرکننده مشخص شده سازندگان سریال انیمیشنی محبوب و پر مخاطب «Family Guy» سال ها پیش و در خلال پخش اپیزودهایی از این سریال رسوایی های اخلاقی چهره های سرشناسی چون هاروی واینستین، چارلی رز و کوین اسپیسی را پیش بینی کرده بودند!

سریال های انیمیشنی پدیده ای عجیب در فرهنگ معاصر آمریکا هستند و بهترین نمونه ها این زمینه یعنی «South Park»، خانواده سیمپسون ها و «Family Guy» تاثیر مستقیمی بر فرهنگ عامه آمریکا در ۳ دهه اخیر داشته اند.

حتما تا به حال نام خانواده سیمپسون ها شنیده اید؟ همان کاراکترهای زرد رنگی که رئیس جمهور شدن ترامپ را پیش گویی کرده بودند! احتمالا سازنده سیمپسون ها در آن سال ها هیچ چیز را مضحک تر از رئیس جمهور شدن ترامپ تصور نمی کرد ولی زمانه مهر تاییدی بر این پیش بینی زد و نشان داد مضحک بودن دلیلی برای غیر ممکن بودن نیست!

جالب است بدانید همه ارجاعات در این انیمیشن ها مضحک و غیر قابل باور نیستند و بسیاری از آن ها به شکلی کنایه وار، غیررسمی و در لفافه اتفاقات پشت پرده در هالیوود و تلویزیون آمریکا را به تصویر می کشند یا مورد نقد و تمسخر قرار می دهند. البته پیش گویی رویدادهای غیر منتظره تنها به سیمسمون ها محدود نمی شود و انیمیشن های دیگری نیز پیش بینی هایی از این جنس داشته اند.

موج رسوایی های اخلاقی اخیر در هالیوود و تلویزیون آمریکا دامن چهره های سرشناس زیادی را گرفته است. هر چند پیش از علنی شدن این اتهامات، شایعات متعددی در مورد رفتار نامناسب بسیاری از این اشخاص در صنعت سینما وجود داشت اما همیشه با سکوت فعالان این حوزه همراه بود. برای مثال کوئینتین تارانتینو پس از رسوایی دوست صمیمی خود، هاروی وانستین اعلام کرد که از رفتار نا مناسب او در جریان بوده ولی سکوت را به هر اقدام دیگری ترجیح داده است. رسانه های زرد در آمریکا نیز همیشه به این شایعات دامن می زنند و در برخی موارد پس از سال ها این شایعات بوی حقیقت به خود می گیرند.

اما ست مک فارلین، خالق سریال انیمیشنی «Family Guy» یکی از آن دست چهره هایی است که شوخی کردن با حواشی صنعت سرگرمی آمریکا را به خوبی بلد است و داستان های پیرامون خانواده گریفین که ارجاعات بسیاری به شایعه ها و مشکلات اجتماعی و فرهنگی جامعه آمریکا دارد به خوبی تسلط مک فارلین بر این زمینه را نشان می دهد.

مک فارلین در طی ۱۲فصل «Family Guy» اشاره های ریزی به سوء رفتار چهره های سرشناس سینما و تلویزیون آمریکا داشته و به همین دلیل از رفتارهای عجیب کوین اسپیسی گرفته تا برخوردهای زننده چارلی رز و برت رتنر را می توان در داستان های «Family Guy» دید. به تازگی بخشی از این اشاره ها مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است.

مثلا در هفته های گذشته اتهام تجاوز به کوین اسپیسی صنعت سینما و تلویزیون را شوکه کرد و پس از انتشار اولین اتهام تجاوز، سیل اتهام آزار جنسی به سمت او سرازیر شد. سال ۲۰۰۵ یعنی حدود ۱۲ سال پیش در یکی از قسمت های «Family Guy» به کودک آزاری اسپیسی اشاره خنده داری شده بود.

این اشاره ریز یکی از خنده دار ترین صحنه های «Family Guy» است که در اپیزود «Don’t Make Me Over» مورد استفاده قرار گرفته و زمانی است که «استویی» نوزاد غیر عادی خانواده، برهنه در مرکز یک فروشگاه فریاد می کشد که:«مردم کمک، من از زیرزمین کوین اسپیسی فرار کردم». جین لافنبرگ نویسنده این اپیزود از شایعه های مطرح شده در سال ۲۰۰۴ که در مورد کودک آزاری کوین اسپیسی بود برای خلق این صحنه استفاده کرده بود.

برت راتنر، کارگردان اکشن-کمدی «ساعت شلوغی» نیز یکی از چهره هایی است که با اتهام تجاوز جنسی رو به رو شده است. برایان اسکالی یکی از خلاق ترین نویسنده های تیم «Family Guy» است. او در سال ۲۰۱۲ در اپیزود «Leggo My Meg-O» اشاره ای به برت راتنر کرده که در آن زمان کمتر کسی متوجه آن شده بود. در این اپیزود «مِگ» دختر خانواده در جریان سفر تفریحی دزدیده می شود و «استویی» به همراه «برایان» سگ سخن گوی خانواده با برنامه ریزی دقیقی تصمیم دارند «مِگ» را از دست دزدها آزاد کنند. داستان این اپیزود مانند داستان فیلم «Taken» با بازی لیام نیسن است؛ دزدان می خواهند «مِگ» را به عنوان برده جنسی در یک مزایده به فروش برسانند و در این بین فردی که ظاهری شبیه به برت راتنر دارد ۷۵ هزار دلار برای خرید او پیشنهاد می دهد.

چارلی رز مجری مطرح تلویزیونی نیز از نیش تند این انیمیشن محصول شبکه فاکس در امان نبوده است. در سال ۲۰۱۲ و در قسمت «The New Adevntures of Old Tom»، «پیتر گریفین» پدر خانواده با دامن زدن به یک شایعه باعث برکناری «تام»، مجری بخش خبر می شود و در جمله ای به همسر خود می گوید « بیچاره تام، دلم براش سوخت! ولی به لطف من او سقوطی بزرگتر از چارلی رز را تجربه کرد». در هفته های گذشته با به جریان افتادن پرونده های تجاوز به زنان بسیاری علیه چارلی رز مطرح شد و او از شبکه «CBS» و «PBS» اخراج شد.

البته مک فارلین در افشای پشت پرده های هالیوود مهارت زیادی دارد. خیلی ها پیش از رسوایی واینستین، از اعمال او با خبر بودند. مک فارلین پس از رسوایی هاروی واینستین گفته که او از طریق دوست صمیمی خود «جسیکا برت»، بازیگری که بعدها هاروی را به تجاوز متهم کرد؛ از ماجرای سو رفتار هاروی آگاه بوده است. شایعه های بسیاری در مورد وانستین وجود داشت و حتی برخی می گفتند که هاروی چنان نفوذی در انتخاب های آکادمی دارد که نامزدهای زن با مشورت او انتخاب می شوند! بر همین اساس در طی مراسم اسکار سال ۲۰۱۳ مک فارلین شوخی تندی با واینستین کرد. زمانی که مک فارلین ۵ نامزد هنرپیشه نقش مکمل زن را به همراه «اما استون» اعلام کرد، گفت :"به ۵ کاندید تبریک می گویم، دیگر نیازی نیست تا تظاهر کنید برای هاروی واینستین جذاب هستید".

ماجرایی مثل مک فارلین و سریال «Family Guy» نشان می دهد با اینکه صحت شایعاتی مثل رسوایی های اخلاقی اخیر در سال های گذشته از خیلی قبل ترها قابل اثبات بوده و خیلی ها نیز متوجه آن شده بودند اما تنها قدرت رسانه های رسمی و همچنین شکسته شدن سکوت قربانیان بوده که توانسته بالاخره عزم جدی برای مبارزه با تجاوز و آزار جنسی در صنعت سرگرمی آمریکا را ایجاد کند.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط