چالشی بزرگ برای سرویس های «VOD» در راه است!

IPTVGUIDE

گزارش های شرکت های معتبر جهان مانند «سیسکو» حاکی از آن است که تا چهار سال آینده محتوای ویدئویی بخش عمده ای از کل محتوای اینترنتی را به خود اختصاص خواهد داد. اما سهم سرویس های «VOD» در جهان ویدئو محور چه خواهد بود؟ این سرویس ها در سال های آینده چه تغییراتی نیاز خواهند داشت؟ و بازار سرویس های ویدئو محور چه تغییراتی را به خود خواهد دید؟
طبق گزارش ها تا سال ۲۰۲۱ حدود ۸۰ درصد از محتوای دنیای آنلاین ویدئو خواهد بود؛ اما با توجه به اینکه در حال حاضر حدود ۷۳ درصد از ترافیک کل اینترنت به ویدئو اختصاص دارد و رشد میزان کمی محتوای ویدئویی در اینترنت سرعت سرسام آوری دارد، به احتمال فراوان چنین اتفاقی زودتر از پیش بینی های انجام شده رقم خواهد خورد.
البته از دید کاربران رسیدن به چنین اعدادی ملاک مناسبی برای سنجش تغییر میزان و مدل استفاده آن ها از سرویس های ویدئو محور نخواهد بود و قطعا انتظار کاربران از محتوای ویدئویی در ۱۰ سال آینده به شدت تغییر خواهد کرد. این یعنی دیگر دسترسی به محتوای بیشتر، افزایش سرعت «Load» و تجربه دیدن ویدئوهای با کیفیت تنها انتظارات کاربران در سال های پیش رو نخواهند بود چرا که افزایش کیفیت و دسترسی حجم عظیم محتوای ویدئویی سبب گیج شدن آن ها می شود و مشکل اساسی جهان ویدیو محور رفع کردن چنین مشکلی است.
آن چه مشخص است در سال های پیش رو کسب و کارهای ویدئو محور باید توجه ویژه ای به شخصی سازی محتوا داشته باشند و حجم عظیم محتوای موجود در وب بدون در نظر داشتن سیستم های توصیه گر هوشمند نمی تواند کارآمد باشد.
بدون شک در این حوزه سرویس های «VOD» مانند نتفلیکس و آمازون در کنار سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو مانند یوتیوب بخش عمده ای از ترافیک ویدئویی اینترنت را در اختیار خواهند داشت و به همین دلیل بسیاری از آن ها از همین الان به فکر راه حل هایی برای معضل مواجه شدن کاربران با هزاران ساعت محتوای ویدیویی افتاده اند.
به عنوان مثال نتفلیکس به تازگی بر اساس لوکیشن کاربران به آن ها محتوای ویژه پیشنهاد می کند؛ شخصی سازی در پوسترهای محتوای ارائه شده برای طیف های گوناگون مخاطبان و همچنین تنوع بخشیدن به تولیدات نیز از رویکردهای شخصی سازی نتفلیکس است.
اما آینده مطلوب کاربران چگونه خواهد بود؟
«در آینده شاهد کانال های تلویزیونی شخصی سازی شده ای هستیم که دقیقا علایق و سلیقه شما را رصد کرده اند و پس از پایان برنامه دقیقا برنامه های بعدی را باب میل شما توصیه می کنند». هر چند این تعریف آینده نگرانه شاید کمی بلند پروازانه به نظر برسد؛ ولی در دنیایی که سالانه میلیون ها محتوای تلویزیونی تولید می شود، انتخاب و دسترسی به برنامه های باب میل کاربران امری است پیچیده و رسیدن به وضعیتی که در بالا اشاره شد امری است اجتناب ناپذیر.
از این رو با هوشمند شدن فناوری های موجود، فرایند شخصی سازی محتوا برای کاربران وارد مرحله جدیدی خواهد شد. به همین دلیل قدرتمندتر شدن فناوری هایی که داده کاوی می کنند، استفاده از خدمات شرکت های تخصصی در حوزه آنالیز کلان داده ها و اطلاعات و همچنین توسعه هوش مصنوعی می تواند فرایند شخصی سازی در سال های پیش رو را دگرگون کنند.
البته این روزها با اینکه اطلاعات شخصی کاربران در دسترس غول های استریم است ولی نداشتن توانایی در درک چگونگی استفاده از این اطلاعات برای شخصی سازی محتوا باعث شده کاربران سه سرویس استریم بزرگ جهان یعنی نتفلیکس، آمازون و هولو به ندرت پیشنهادات ارائه شده توسط این سرویس ها را برای تماشا انتخاب می کنند. در این بین باید به این نکته هم توجه داشت که حفظ قوانین حریم خصوصی کاربران برای استفاده از اطلاعات شخصی آن ها نیز یک چالش بزرگ برای همه سرویس های ویدیو محور است.
به همه این مشکلات این مسئله را هم اضافه کنید که با وجود پیچیده شدن مدل کسب و کار سرویس های ویدئو محور در سال های آینده اما آن ها برای حفظ مخاطب خود حق پیچیده تر کردن پلتفرم های خود را ندارند و استفاده کاربر از این سرویس ها باید تا اندازه ممکن ساده باشد.
در حال حاضر کاربران با مدل مشترک شدن در سرویس ها خو گرفته اند و نوآوری ها در چنین ساختاری امری پیچیده خواهد بود. البته ارائه تبلیغات هوشمند با قابلیت پیشنهاد نیازمندی ها و دغدغه های کاربران احتمالا رویکرد آینده تبلیغات پلتفرم های استریم است؛ رویکردی که می تواند برای این سرویس ها درآمد میلیارد دلاری به ارمغان بیاورد.
با توجه به این نکات قاطعانه می توان گفت از الان راهی طولانی و سخت تا رسیدن به محتوای شخصی سازی شده پیش روی جهان ویدیو محور و شرکت های فعال در این زمینه است و باید دید آیا نخبگان این عرصه می توانند از پیچ تند و سخت این مرحله عبور کنند یا نه.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط