چالش اصلی فیس بوک برای تبدیل شدن به اولین تلویزیون مدرن دنیا

IPTVGUIDE

فیس بوک در حال تبدیل شدن به یک تلویزیون مدرن است، تلویزیونی بسیار قدرتمند که بحث تاثیر آن بر نتیجه انتخابات آمریکا هنوز هم مورد بحث و جدل است، اما مهم ترین چالش این شبکه اجتماعی و امثال آن مثل توئیتر و اینستاگرام در آینده چه خواهد بود؟

هیلاری کلینتون، نامزد شکست خورده انتخابات اخیر آمریکا در صحبت های اخیر خود فیس بوک و توئیتر را یکی از عوامل شکست خود خوانده است. نقش روس ها در تعیین نتیجه انتخابات آمریکا به یکی از جنجال های بزرگ چند سال اخیر در کاخ سفید تبدیل شده و بسیاری بر این باورند که اگر ادعای دخالت روس ها در انتخابات آمریکا ثابت شود ممکن است روسوایی بزرگی گریبان ترامپ و اطرافیانش را بگیرد و شاید شاهد «واترگیت» جدیدی باشیم.

اما چه این اتفاق واقعیت داشته باشد چه نه، حقیقت این است که رسانه های اجتماعی امروزه روند تفکر بخش بزرگی از افکار عمومی جهان را شکل می دهند. امروزه ویژگی پخش زنده فیس بوک، اینستاگرام و سایر پلت فرم ها ابزاری به مراتب قوی تر در مقایسه با رسانه های سنتی هستند. رسانه های مدرنی که بدون هیچ واسطه ای مستقیما پیام های اجتماعی و سیاسی و فعالان اجتماعی و سیاست مداران را به گوش مردم می رسانند. بر اساس نظرات تعدادی از آینده پژوهان مطرح جهان، فیس بوک در آینده به تلویزیون مدرن تبدیل خواهد شد و شاید نیاز باشد تا پیش از راه اندازی چنین ابزار قدرتمندی در ساختار آن تجدید نظر شود زیرا رسالت اصلی شبکه های اجتماعی تبدیل شدن به ابزاری برای توسعه دموکراسی و آزادی بیان است و سو استفاده از چنین ابزاری جهت شکل دادن به افکار عمومی توسط سرویس های اطلاعاتی مغایر با آرمان های آن است.

اما منظور از تاثیرگذاری فیس بوک و توئیتر در انتخابات آمریکا چیست؟

آن چه تا امروز ثابت شده این است که برخی شرکت های آمریکایی که می توانند به روسیه نیز متصل باشند، در ایام انتخابات با هزینه ای هنگفت تبلیغات فیس بوک در همه حوزه ها را در اختیار گرفته اند. برخی از این شرکت ها مدتی کوتاهی پیش از انتخابات آمریکا شکل گرفتند و تبلیغات آن ها به گونه ای بوده که می توان گفت بازتاب دهنده سیاست های حزب جمهوری خواه بودند.

از طرفی ایجاد حساب های کاربری دروغی و شکل دادن به کمپین ها و هشتگ های دروغین راهکاری بود که زمان انتخابات در توئیتر استفاده شد. در حقیقت مسائلی که به ضرر حزب دمکرات بود، به وسیله افرادی در توئیتر منتشر می شد و بحث های پیرامون آن نیز به قدری گسترش پیدا کرد تا افکار عمومی نسبت به آن واکنش نشان دهند.

شاید چنین ساز و کاری هیچ گاه هم راستا با آرمان های شکل گیری شبکه های اجتماعی نبوده است ولی باید پذیرفت که این ابزار نوین جهانی می تواند کارکردهای غیرقابل پیش بینی داشته باشد. شما در لحظه می توانید هر تصویر و فیلمی که به دلیل ترس از قضاوت عمومی سیاستمداران تمایلی به انتشار آن نداشته باشند را از طریق شبکه های اجتماعی و

کشورهایی مانند روسیه و چین که خود مانع فعالیت شبکه های اجتماعی در کشورهای خود هستند، یکی از اصلی ترین سرمایه گذاران در این زمینه هستند. چندان بیراه نیست اگر بگوییم هر آن چه در روسیه و چین ممنوع است، سرمایه داران این کشورها علاقه مند به سرمایه گذاری کلان روی آن در کشورهای دیگر هستند و این یعنی در دراز مدت و در صورت ادامه همین روند و اثبات تاثیرات تبلیغات صورت گرفته در فیس بوک، توییتر یا اینستاگرام این بسترهای بالقوه مخاطب محور در آینده بیش از هر رسانه ای می تواند تبدیل به جریان سازی در افکار عمومی توسط قدرت های جهانی شود.

به گفته هیلاری کلینتون« فیس بوک» و «توتیتر» هنوز راه درازی برای جلوگیری از چنین مسائلی در پیش دارند اما آیا جلوگیری از چنین اتفاقاتی خود مانعی برای دموکراسی نیست؟ شاید نیاز باشد تا بازنگری در فلسفه های وجودی این ابزار صورت بگیرد ابزاری که بیش از هر زمان دیگری با زندگی ما پیوند خورده اند و روز به روز کاربردهای متفاوتی به آن ها اضافه می شود.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط