چرا آمازون و نتفلیکس در خاورمیانه موفق نیستند؟

IPTVGUIDE

این روزها سرویس های استریم نتفلیکس و آمازون در اکثر کشورهایی که از زیرساخت های مناسب اینترنت برخوردارند، توسعه پیدا کرده اند. به باور بسیاری، دسترسی کاربران کشورهای مختلف به محتوای تولید شده در آمریکا و اروپا می تواند مخاطبان بسیاری داشته باشد؛ اما ورود این سرویس ها به کشورهای آسیایی نشان داد که مخاطبان این کشورها علاقه چندانی به دیدن سریال ها و فیلم های پرهزینه غربی ندارند و تنها راه به دست آوردن چنین مخاطبانی، تولید محتوای اورجینال بر اساس فرهنگ و نیازهای این جوامع است.

البته در کشورهای آسیایی ماجرای کشورهای خاورمیانه به کل فرق می کند. با اینکه خاور میانه ۳.۰۵ درصد از کل جمعیت جهان را در خود جای داده اما فعالیت سرویس های استریم بین المللی در این منطقه بسیار کم رنگ است و با گذشت حدود دو سال از آغاز فعالیت سرویس های استریم بین المللی مانند نتفلیکس و آمازون در خاور میانه، این سرویس ها موفقیت چندانی در این منطقه کسب نکرده اند.

در روزهای ابتدایی شروع فعالیت نتفلیکس در خاورمیانه، تد ساراندوس مدیر محتوای نتفلیکس اعلام کرد این سرویس راه نفوذ به بازار این منطقه را تنها در تولید محتوای اورجینال بر اساس فرهنگ کهن کشورهای خاور میانه می داند و اعتماد به تولید کنندگان با کیفیت محلی و تولید محتوا بر اساس نیاز مردم این منطقه می تواند موفقیت نتفلیکس را تضمین کند.

اما تا این لحظه چنین رویکردی برای تولید محتوا در این منطقه به کار گرفته نشده و استند آپ کمدی عادل کرم، کمدین لبنانی تنها محتوای اورجینال نتفلیکس برای کشورهای عرب زبان منطقه بوده است. اما چه دلیلی سبب شده تا نتفلیکس از سرمایه گذاری در تولید محتوا در این منطقه منصرف شود؟

دلیل اول وجود رقبای قدرتمند است و دلیل دوم نوع محتوای محبوب کشورهای عرب زبان.

بر اساس پژوهش های «HIS Market»، سرویس های استریم آمازون و نتفلیکس تنها ۲۱ درصد از بازار استریم کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا را در اختیار دارند و این غول های بزرگ آمریکایی باید با رقبای سرسختی در منطقه خاور میانه دست و پنجه نرم کنند

سرویس های «ICflix»، «Seevii»، «OSN: Wavo» و «Shahid Plus» سرویس شبکه «MBC» به همراه «Starz Play Arabia» و «Iflix» و «Viu» رقبای سرسخت آمازون و نتفلیکس در منطقه محسوب می شوند. این سرویس ها ترکیب مناسبی از محتوای غربی به همراه محتوای اورجینال تولیدی خود را برای کشورهای خاورمیانه ارائه می کنند. این سرویس ها در سال های گذشته هر ساله بر بودجه تولید محتوای خود افزوده اند و بر همین اساس دست بالا را در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در اختیار دارند.

پرداختن به موضوعات روز در سریال های تولید شده باعث شده تا این سرویس ها مشترکین میلیونی در کشورهای عربی داشته باشند. برای نمونه سرویس «OSN» سریالی با عنوان «Justice- Ghalb al Adala» تولید کرده که موفقیت بسیاری با همراه داشته است. این سریال درامی حقوقی است که ایده آن از سریال «L.A. Law» الهام گرفته شده و به پرونده های حقوقی جنجالی روز شهر دبی می پردازد. نویسنده این سریال ویلیام فینکلستاین، تهیه کننده سرشناس و برنده «امی» است. او با همکاری تیم نویسندگانی از کشورهای عربی داستان های حقوقی دادگستری امارات را به تصویر می کشد.

شبکه «MBC» نیز سریالی جنجالی به نام «Black Crows» تولید کرده است. این سریال داستان زندگی انسان هایی در منطقه را روایت می کند که گروه تروریستی داعش برای مدت ها بر آنها حکومت می کنند.

«Iflix» نیز امسال سریال محبوب کمدی «Tough Luck» را تولید کرده. این سریال با بازی کمدین ها و بازیگران سرشناس دنیای عرب مخاطبان بسیاری داشته و انتظار می رود تا برای فصل های آینده نیز تمدید شود.

اما علت دیگری که سبب شده آمازون و نتفلیکس در تولید محتوای اورجینال در خاور میانه دچار مشکل شوند، عدم دسترسی آن ها به تولید کنندگان حرفه ای در این منطقه است.

البته باید توجه داشت که سرویس های بین المللی تنها بر روی تولید محتوایی سرمایه گذاری می کنند که قابلیت نمایش در کشور های مختلف را نیز داشته باشد. برای مثال تولید انیمه های ژاپنی و همچنین فیلم های اکشن در سنگاپور و هنگ کنگ از یک سو محتوای محلی برای کشورهای جنوب شرق آسیا محسوب می شوند و از سوی دیگر مخاطبان بین المللی نیز دارند؛ ولی محتوای تولید شده در جهان عرب از پتانسیل مناسبی برای جذب مخاطبان جهانی برخوردار نیست.

هر چند چنین چالشی در منطقه خاورمیانه بی سابقه نیست و پیش از ترکیه نیز با چالش مشابهی رو به رو بوده است. ترکیه در حال حاضر یکی از موفقترین کشورها در تولید سریال های تلویزیونی است. این سریال ها به قدری محبوب بوده اند که بازار خاورمیانه و حتی هند را در اختیار گرفته اند. سریال های ترکی حتی در کشورهای آمریکای لاتین نیز محبوبیت بسیاری دارند.

صنعت تولید محتوای ترکیه در چند سال گذشته با تغییر نگرش نسبت به نوع محتوا توانسته تا به بازار بسیاری از کشورها نفوذ کند. مدتی پیش نیز نتفلیکس در جشنواره «میپ کام» حقوق پخش چند سریال ترکی را برای نمایش در سرویس خود خریداری کرد.

البته تغییر رویکرد صنعت تولید محتوا در ترکیه با هدف جذب سرویس های خارجی به این کشور و فروش محتوای ترکی به سایر شبکه های تلویزیونی روی داد؛ اما چنین رویکردی شاید در کشورهای عربی به دلیل وجود سرویس های استریم قوی و شبکه ها محبوب تلویزیونی موفق نباشد. تولید کنندگان محتوا در کشورهای عربی نیازی در تغییر رویکرد خود نمی بییند و این شرایط را برای تولید کنندگان خارجی مانند نتفلیکس و آمازون سخت می کند.

حالا باید منتظر شد و دید که سرویس های استریم بزرگ جهان چه رویکردی برای ورود به این بازارها در نظر خواهند داشت.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط