چرا رقابت اپراتورهای همراه در آمریکا از ایران جدی تر است؟

آرامه بندری

شرایط رقابت برای اپراتورهای موبایل در آمریکا بسیار سخت است و پر پیچ و خم است. در این بازار بزرگ علاوه بر شرکت های آمریکایی، شرکت های بین المللی و تامین کنندگان محلی نیز وجود دارند و هر کدام با ارائه بسته های متنوع و ویژگی های خاص در پی بدست آوردن تعداد بالاتری کاربر هستند.

طبیعتا رقابت اپراتورهای موبایل فقط مخصوص آمریکا نیست و در همه کشورهای جهان از جمله کشور ما نیز این رقابت وجود دارد و در حال حاضر دو اپراتور بزرگ تلفن همراه کشور (همراه اول و ایرانسل) رقابت سختی با یکدیگر دارند. چند روز پیش گزارشی از «GWS» منتشر شد که در آن ۴ اپراتور برتر ارائه دهنده اینترنت موبایل در آمریکا را با یکدیگر مقایسه کرده بود.

معیار این مقایسه قابلیت اطمینان به قدرت اینترنت این اپراتورها برای استریم ویدئو عنوان است. ما هم بر اساس گزارش «GWS» با در نظر گرفتن معیار میزان اطمینان به اینترنت های همراه برای استریم ویدئو، علاوه بر بررسی رقابت بین اپراتورهای آمریکا، به بررسی مختصری از شرایط حاکم بر ایران هم پرداختیم.

بر اساس مطالعات سال های گذشته، بیشتر آمریکایی ها از اینترنت خانگی برای استریم ویدئو استفاده می کنند؛ البته این نوع استریم بیشتر از طریق ست آپ باکس های متصل به تلویزیون انجام می شود. به ادعای پایگاه آماری نیلسن، آمریکایی ها روزانه یک میلیارد ساعت ویدئو استریم می کنند که دیدن ویدئو از یوتیوب سهم بزرگی از در این زمینه دارد.

اما نکته جالب اینجاست که در آمریکا، موبایل، پلتفرم اول برای دیدن ویدئو از یوتیوب است و در ۸۳ درصد موارد کاربران از اینترنت موبایل یا همان «Cellular» استفاده می نمایند. پس مشخص است که اپراتورهای موبایل در تامین مناسب ترین اینترنت برای استریم ویدئو با یکدیگر رقابت سرسختی دارند چرا که از یک سو ترافیک زیادی صرف دیدن ویدئو می شود؛ که این یعنی جریان درآمد برای اپراتورها و از سوی دیگر نیز اینترنت با کیفیت به معیار انتخاب اپراتورها توسط کاربران تبدیل شده است.

«Global Wireless Solution» به منظور شناسایی بهترین اپراتور برای استریم ویدئو در آمریکا، چهار اپراتور برتر آمریکا را در قالب آزمونی سنجیده است. این نهاد بین المللی معیار های سنجش را «قابلیت اطمینان بودن برای استریم ویدئو»، «میزان زمان لود شدن پیش از شروع نمایش»، «تعداد دفعات فریز شدن تصویر» و «کیفیت ویدئو» تعیین کرده است.

این رقابت در بین چهار غول ارتباطات آمریکا یعنی «AT&T»، «Spirit»، «T-Mobile» و «Verizon» انجام شده و «AT&T» توانسته در ۳ معیار از چهار معیار فوق به عنوان سرویس دهنده برتر معرفی شود. طبق گزارش گزارش «Global Wireless Solution» یا «GWS»، شرکت «AT&T» در سه معیار «قابلیت اطمینان برای استریم ویدئو»، «میزان زمان لود پیش از شروع نمایش» و «کیفیت ویدئو» عملکردی کاملا یکسان در ۶ نقطه از آمریکا داشته و احتمال فریز شدن تصاویر در هنگام استریم با اینترنتی که این اپراتور ارائه می دهد کمتر از یک درصد (تنها ۰.۸۲ درصد) است.

پس از «AT&T» دیگر غول ارتباطات آمریکا یعنی «Verizon» قرار گرفته است. به ادعای گزارش «GWS» کاربران «Verizon» در ۹۸ درصد مواقع مشکلی با استریم ویدئو نخواهند داشت اما این شرکت در بین رقبای خود در معیار «قابلیت اطمینان برای استریم ویدئو» در رتبه سوم قرار گرفت.

«T-Mobile» بالاترین سرعت لود صفحه استریم را به خود اختصاص داده و کاربران این اپراتور تنها ۳.۲ ثانیه برای لود ابتدایی ویدئو منتظر می مانند. با این حال «T-Mobile» در مجموع در رتبه سوم قرار گرفت. و بالاخره در رده چهارم اپراتور «Spirit» قرار دارد چرا که احتمال لود نشدن ویدئو در این سرویس ۸.۵ درصد است و میانگین زمان لود شدن ابتدایی ویدئوها ۳.۹ ثانیه. به گفته یکی از نویسندگان گزارش جامع «GWS» ترافیک مصرف شده برای دیدن ویدئو بیش از نیمی از ترافیک اینترنت ایجاد شده توسط موبایل ها را به خود اختصاص داده و شرکت «AT&T» در طی سال ها ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ رشد نجومی ۲۵۰ هزار درصدی را در زمینه افزایش مصرف ترافیک موبایل تجربه کرده است.

با این تفاسبر نگاهی کوتاه هم بیاندازیم به رشد استفاده از اینترنت موبایل توسط کاربران ایرانی. در ماه های گذشته تعرفه اینترنت خانگی در ایران تحول بزرگی تجربه کرد و در حالی که سرعت اینترنت بهبود چشم گیری داشت، هزینه آن نیز با کاهش محسوسی رو به رو شد. در حال حاضر قراردادهای متعدد بین سرویس های استریم مانند سرویس های «VOD» با تامین کنندگان اینترنت و اپراتورهای تلفن همراه سبب شده بستر لازم برای افزایش مصرف ترافیک کاربران سرویس ها فراهم شود و ایرانی ها بیشتر از هر زمان دیگری ویدئو استریم کنند.

در این بین آپارات به عنوان جایگزین یوتیوب در ایران، روزانه کاربران بسیاری به خود جذب کرده است. این سرویس اشتراک گذاری ویدیو روزانه بیش از ۷.۵ میلیون بازدید دارد و طبق آمار رسمی ۸۲ درصد از بیننده های آپارات از موبایل های خود برای استریم ویدئوهای این سرویس استفاده می کنند.

این یعنی تقریبا تمامی این ویدئو ها با استفاده از اینترنت دو اپراتور اصلی کشور (همراه اول و ایرانسل) دیده می شوند. از سوی دیگر باید حجم بالای دیده شدن ویدئو از تلگرام را نیز به آمار استریم ویدئو در ایران افزود. این روزها با اضافه شدن قابلیت «Instant Video» در تلگرام، دیگر نیازی نیست کاربران ابتدا ویدئو های به اشتراک گذاشته شده را دانلود کنند و سپس ببینند، بلکه می توانند مستقیما هر ویدئویی را استریم کنند.

در این شرایط ایرانسل و همراه اول به عنوان دو اپراتور برتر کشور باید فکری جدی به حال کیفیت خدمات اینترنت خود کنند چرا که حتی با وجود بهبود در سرعت اینترنت موبایل و بهره مندی از اینترنت نسل ۴ و ۴.۵، باز هم با چالش عدم اطمینان از اینترنت این اپراتورها رو به رو هستیم. عدم یکپارچگی در ارائه خدمات در نقاط مختلف جغرافیایی نیز اصلی ترین چالش اپراتورهای برتر کشور است.

در کل به نظر می آید با توجه به افزایش رونق صنعت استریم ویدئو در کشور باید معیارهایی نظیر معیارهای گزارش «GWS» در کشور شکل بگیرد تا بازار رقابت میان اپراتورها جذاب تر از گذشته شود و کاربران نیز بتوانند با استانداردهای جهانی خدمات اپراتورهای کشور را بسنجند.

«Verizon» قرادادی سنگین برای استریم زنده مسابقات راگبی آمریکا بست!

«قانون رقابت عادلانه» سد راه ادغام «AT&T» و «Time Warner»

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط