چرا نتفلیکس هنوز در هند موفقیتی کسب نکرده؟!

آرامه بندری

خبرگزاری های معتبر همواره در حال پوشش گزارش های مربوط به توسعه صنعت استریم در هر گوشه دنیا هستند و از خبر ورود سرویسی مثل نتفلیکس به بازارهای کشورهای مختلف گزارش های هیجان انگیزی منتشر می کنند.

اما تنها در گزارش های سه ماهه عملکرد غول استریم جهان می توانید واقعیت های نتیجه حضور این سرویس در کشورهای مختلف را ببینید. طی چند ماه اخیر یکی از اهداف بلند پروازانه نتفلیکس، بدست آوردن بازار استریم کشور هند بوده و مدیران آن در ماه گذشته اعلام کردند برنامه های خاصی برای بازار هند دارند و می خواهد تا سال ۲۰۲۲، ۱۰۰ میلیون مشترک از این کشور بدست آورد.

هندوستان با جمعیت بیش از ۱ میلیارد و سیصد و بیست و چهار میلیونی اش همواره یکی از مهم ترین بازارهای بین المللی در صنعت سرگرمی به حساب می آید، کشوری که در آن صنعت پولساز و پرکار «بالیوود» وجود دارد و اساسا صنعت سینما و تلویزیون در آن بسیار پر رونق است.

در این بین صنعت استریم هم چند سالی است که با قدرت به راه افتاده و سرویس های محلی «OTT» عملکرد مناسبی داشته اند. طبیعتا هند نیز با بهره گیری از نیروی انسانی ماهر در حوزه آی تی و همچنین زمینه سازی برای سرمایه گذاری مشترک با شرکت های بین المللی توانسته سرویس های محلی قدرتمندی در این کشور ایجاد کند، کاری که نفوذ نتفلیکس به این بازار را بسیار سخت کرده است.

قدرت بالای سرویس های محلی

نکته قابل توجه این است که طی ۷ ماه گذشته سرویس های محلی مانند «Hotstar»، «Zee5» و «ALTBalaji» در جذب مشترک جدید عملکرد به مراتب بهتری نسبت به نتفلیکس داشته اند.

به گفته تارون کانیال، مدیر سرویس استریم «Zee5»، بازیگران بین المللی صنعت «OTT» درک درستی از مخاطبان هندی ندارند، این در حالی است که بازیگران محلی این صنعت با فرهنگ و آداب و رسوم این مردم آشنا هستند و سرگرمی باب میل آن ها را عرضه می کنند.

به اعتقاد وی صنعت سرگرمی در هند، کالایی وارداتی نیست و فرایند تولید محتوا سینمایی و تلویزیونی در این کشور با سایر نقاط جهان تفاوت های محسوسی دارد.

هند از معدود کشورهایی است که سرویس های محلی در آن، از همان روزهای نخست، اقدام به تولید محتوای اورجینال کرده اند و این رویه سبب شده تا سلیقه مخاطبان بیشتر با محتوای سرویس های استریم هندی سازگار شود.

در این بین ضعف آرشیو هندی نتفلیکس و هزینه بالای اشتراک از دلایل مهمی هستند که سبب شده تا غول صنعت استریم در رقابت با سرویس های محلی با دشواری رو به رو شود.

هزینه بالای اشتراک

هزینه اشتراک نتفلیکس در هند در مقایسه با قدرت پرداخت عامه هندی ها و همچنین سرویس های محلی بسیار بالا است. هزینه اشتراک نتفلیکس هند ۷.۷ تا ۱۲.۳۴ دلار برآورد می شود، این در حالی است که هندی ها حداکثر تا ۵ دلار ماهانه برای اشتراک تلویزیون های پولی و همچنین سرویس های استریم هزینه می کنند.

از سوی دیگر سرویس های استریمی هم در هند فعالند که به صورت رایگان برنامه های تلویزیونی این کشور را با چند روز تاخیر پخش می کنند.

رید هیستینگز دلیل بالاتر بودن هزینه اشتراک نتفلیک در هند را ویژگی بدون تبلیغات بودن آن اعلام کرده و معتقد است سایر سرویس های محلی با درآمد حاصل از تبلیغات قیمت پایین اشتراک خود را جبران می کنند.

آرشیو ضعیف

از سوی دیگر نتفلیکس تنها از آرشیو فیلم های هندی استفاده می کند، که در تولید آن شرکت ها و استودیو های آمریکایی مشارکت داشته اند.

در چنین شرایطی آرشیو نتفلیکس برای مردم هند جذاب نخواهد بود، چرا که بیشتر تولیدات داخلی این کشور در آن وجود ندارد. اما نتفلیکس در چند ماه گذشته با همکاری استودیوهای هندی سرمایه گذاری کلانی روی تولید محتوای اوریجینال ویژه برای هندی ها، انجام داده، اولین سریالش هندی اش «بازی های مقدس» مدتی پیش پخش شد و استقبال بالایی از آن شد و دومین سریالش «غول» هم به زودی پخش می شود ولی بیشتر محصولات هندی این سرویس سال آینده آماده انتشار خواهند بود.

بنابراین برای قضاوت درست در مورد ادعای نتفلیکس برای جذب ۱۰۰ میلیون کاربر هندی تا سال ۲۰۲۲، باید منتظر سال ۲۰۱۹، و پخش محتواهای اوریجینال نتفلیکس در بازار هند باشیم. استقبال از این محتواها نشان خواهد داد که آیا صرفا می توان با تولید محتوای اوریجینال دل هندی ها را بدست آورد یا خیر.

از «VOD» ها در هند و پاکستان چه خبر؟!

دیزنی در هند آمازون را علیه نتفلیکس تجهیز می کند!

« Sacred Games» اولین سریال هندی نتفلیکس امتیاز %۱۰۰ را از منتقدان گرفت!

اولین نظرات درباره اولین سریال اوریجینال هندی نتفلیکس: یک تجربه نسبتا خوب!

«نتفلیکس» سه سریال اورجینال هندی جدید می سازد

 

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط