چرا کافه بازار می تواند ولی آپارات نتوانست؟!

IPTVGUIDE

با شروع جام جهانی در اتفاقی عجیب و دور از انتظار کافه بازار به عنوان یک «فروشگاه و توزیع اپلیکیشن» به بستری برای پخش زنده بازی های جام جهانی تبدیل شده و مخاطب در بدو ورود به این اپلیکیشن با باکس های مربوط به پوشش اختصاصی رقابت های جام جهانی رو به رو می شود. مخاطبین علاوه بر دیدن زنده کلیه بازی های جام جهانی از طریق اپلیکشن بازار حتی می توانند خلاصه بازی های روز قبل را نیز از طریق بخش پخش زنده کافه بازار ببینند. قرائن نشان می دهد کافه بازار از طریق باندل کردن با تلویزیون اینترنتی «آیو» و زیر مجموعه اش «آیو اسپورت» درگاهی برای دیدن این رقابت ها را به صورت رایگان فراهم کرده است.

البته خود این اتفاق چیز عجیبی نیست. چرا که بیزینس مدل اصلی «آیو» مبتنی بر تبلیغات است و فروش اشتراک به عنوان مدل دوم مطرح است. این یعنی تلویزیون اینترنتی «آیو» در باندل کردن با دو اپلیکیشن «کافه بازار» و «روبیکا» پولی به دست نمی آورد و تنها به بیننده های خود اضافه می کند و این بیننده حکم افزایش حجم تبلیغات را دارد.

به زبان ساده تر، تلویزیون اینترنتی «آیو» با مجوز رسمی محتوای سازمان صدا و سیما را می خرد و با اختیار کامل آن را با برند و نشان خودش در اختیار کانال های توزیع محتوای دیگری قرار می دهد و از طریق آن بیننده هایش زیادتر می شود و سود می کند. خب این اتفاق بسیار خوبی است و کاملا هم به سود همه طرف های معامله است اما مشکل اینجاست که به نظر می رسد این قانون برای همه صدق نمی کند!

کمی به عقب برگردیم برای مرور یک اتفاق جنجالی که تا مدت ها حاشیه ساز شد.

مشکلی به نام سلیقه یا تبعیض!

سرویس به اشتراک گذاری ویدیو «آپارات» حدود دو سال پیش و در حالی که به شدت در حال اوج گیری و جذب مخاطب بود، تلاش کرد تا در مشارکت با یکی از «IPTV»ها سرویس پخش زنده مشابهی را در پلتفرم خود راه اندازی کند. اما پخش زنده در آپارات بلافاصله با شکایت صدا و سیما رو به رو شد و حتی کشمکش ها در این پرونده به جایی رسید که مدیران «صبا ایده» تهدید به حذف اپلیکیشن هایشان آپارات و فیلیمو از کافه بازار شدند.

حتی در مقطعی این تهدید هم عملی شد و مدیران کافه بازار در توییتی اعلام کردند اپلیکیشن «آپارات» به دستور بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه از کافه بازار حذف شده است. در آن زمان و پس از جنجال های فراوان رسانه ملی پیروز دعاوی حقوقی شد و آپارات پخش زنده تلویزیونی خود را حذف کرد.

ولی اگر دقت کرده باشدی در حقیقت همکاری آپارات با یک «IPTV»، مشابه همان همکاری بود که این روزها آیو اسپرت برای توزیع محتوای صدا و سیما در بستر یک اپلیکیشن، بدون هیچ مشکلی با کافه بازار انجام می دهد. حالا سوال اساسی اینجاست چطور صدا و سیما در آن زمان اعتقاد داشت که حقوق کپی رایتش نقض شده، ولی الان در برابر همکاری آیو اسپرت با کافه بازار هیچ واکنشی نشان نمی دهد؟ آیا خون کافه بازار و آیو اسپرت از آپارات و شریک آن زمانش رنگین تر است؟ و اصلا آیا توزیع برنامه های صدا و سیما در یک اپلیکیشن ویدیو محور اقدام درست تری است یا یک مارکت توزیع اپلیکیشن؟!

به نظر می رسد نبود شفافیت و الزام به رعایت بدون تبعیض و سلیقه ای قوانین در صنعت استریم ایران برای فعالیت رسانه های ویدئو محور چالش بسیار مهمی است که هنوز حل نشده و متاسفانه این چالش در دراز مدت می تواند ضربه ای اساسی به این صنعت وارد کند. در این صنعت نوپا تاثیر قوانین غیرشفاف در بلند مدت مانند سمی خواهد بود که می تواند اتمسفر فضای رقابتی سالم را کاملا آلوده کند و در نهایت بستر فعالیت در حوزه استریم تبدیل به محلی ناامن، پر از الزامان سلیقه ای و قوانین تبعیض آمیز شود. فضایی که انگیزه بنگاه های خصوصی برای حضور در این سیستم را از بین ببرد و در نهایت کار به جایی برسد که به جای رشد روز افزون صنعت استریم شاهد نابودی تدریجی آن باشیم.

حذف آزاده صمدی واقعیتی تلخ یا بازارگرمی تبلیغاتی؟!

مدیرعامل آپارات: صدا و سیما IPTVها را زمین می زند!

دردسر عادت رایگان دیدن ایرانی جماعت برای «VOD» ها

چرا «آنتن» محبوب ترین اپلیکیشن کافه بازار شد؟!

 

 

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط