چگونه «ویاک»، «VOD» هندی ها بازار خاورمیانه را مال خود کرده؟!

IPTVGUIDE

از سال ها پیش هندی ها سرویس های استریم قدرتمندی را در هند راه انداخته اند. در قاره کهن هیچ کشوری به اندازه هند در بومی سازی صنعت سرگرمی و تبدیل کردنش به صنعتی بین المللی و سودآور موفق نبوده است. حالا هندی ها پس از تامین بازار داخلی شان با نفوذ در کشورهای خاور میانه و شمال آفریقا میلیون ها مشترک از جهان عرب جذب کرده اند. در این گزارش با سرویس «VOD» هندی «ویاک/Weyyak» بیشتر آشنا می شویم.

مالک «ویاک» کیست؟

شرکت «زی/Zee» یکی از تاثیرگذارترین شرکت‌های هند در صنعت تلویزیون این کشور است. دفتر اصلی این شرکت در بمبئی است و یکی از تولیدکنندگان محتوای تلویزیونی معتبر در هند نیز به حساب می آید. زی چندین سرویس «OTT» را در هند مدیریت می کند و همکاری گسترده ای با اپراتورها و تامین کنندگان اینترنت هندی دارد.

علاقه مردم کشورهای عرب شمال آفریقا و خاور میانه به سریال های هندی سبب شد تا شرکت «زی» به بازار این منطقه علاقه مند شود. سرمایه گذاری در تولید محتوا در کشور مصر یکی از اولین سرمایه گذاری های کلان «زی» برای تولید محتوا در جهان عرب بود.

محتوای عربی «زی» از سال ۲۰۱۵ محبوبیت بسیاری در مصر، امارات و عربستان بدست آورد. در سال ۲۰۱۷، زی تصمیم گرفت تا به جای واگذاری حقوق محتوایش به شبکه های عربی، پلتفرم توزیع محتوای خودش را در کشورهای عربی به راه اندازد.

ویاک

از «ویاک» چه می دانیم؟

ویاک در ماه مه ۲۰۱۷ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد و تنها در عرض یک سال بیش از ۳ میلیون مشترک جذب کرده است. نقطه اوج فعالیت یک ساله «ویاک» در ماه رمضان رقم خورد، جایی که ویاک از سریال های اورجینال ویژه ماه رمضان خود رونمایی کرد. این سریال ها در ماه رمضان بیش از ۱۰ میلیون بار دیده شدند و حدود یک میلیون مشترک جدید به ویاک اضافه کردند.

ویاک در گام مهم بعدی به سراغ امضای قرارداد همکاری با یکی از شرکت های تولید کننده محتوای دنیای عرب رفت. همکاری ویاک با «Sharjeh Media City» سبب شده تا آرشیو محتوای عربی این سرویس به شدت غنی شود. همچنین شرکت «زی» با تامین کننده های هندی برای بدست آوردن حق پخش دیجیتال و دوبله محتوای هندی به عربی همکاری می کند. در حال حاضر ویاک یکی از غنی ترین آرشیو های فیلم و سریال هندی را در اختیار دارد و به پاتوقی برای طرفداران محتوای هندی تبدیل شده است. آن ها برای جلب رضایت بیشتر کاربران خارجی، چندی پیش از زیرنویس انگلیسی محتوای هندی خود نیز رونمایی کرد.

ویاک در حال حاضر روی ست آپ بامک های معتبری چون «Apple TV» در دسترس است. سه محتوای اورجینال ویاک در ماه رمضان برگ برنده پلتفرم ویاک در سال گذشته بوده. این سریال ها به قدری محبوب شدند که پس از ماه رمضان نیز ادامه آن ها ساخته شد و تا چند ماه ادامه پیدا کردند.

ویاک با آرشیوی پر از فیلم های هندی و عربی

در حال حاضر ویاک ۱۰ هزار دقیقه محتوا با کیفیت «HD» دارد و این ۱۰ هزار دقیقه شامل ۶۰۰ عنوان محتوا است. ۴۵ درصد از آرشیو ویاک شامل محتوای عربی است و ۵۵ درصد آن نیز شامل بهترین محتواهای هندی، شامل فیلم ها و سریال های محبوب این کشور است.

همچنین استراتژی شرکت زی برای توسعه پلتفرم ویاک تنها به همکاری با تامین کنندگان محتوا ختم نمی شود و آن ها تلاش فراوانی برای همکاری با استودیوهای تولید و خالقین برجسته فیلم ها و سریال های دنیای عرب آغاز کرده اند. در همین راستا همکاری زی با «شمس» که شرکتی مستقر در منطقه آزاد شارجه آغاز شده است. به گفته مدیران ویاک، مناطق آزاد تجاری امارات فرصت همکاری های بین المللی با تولید کنندگان محتوا را به خوبی فراهم می کند. شناخت دقیق مخاطب و ارائه محتوای متناسب با سلیقه جهان عرب سبب شده تا ویاک به سرعت جای پای خود را در خانه های مردم خاورمیانه و شمال آفریقا سفت کند.

به نظر می رسد سرویس های استریم موفق خاورمیانه مانند آی سی فلیکس و آی فلیکس با رقیبی جدی و سرسخت رو به رو هستند و قطعا بازیگر جدیدی به بازار استریم خاور میانه وارد شده است. ورود یک شرکت هندی به بازار کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا قطعا شرایط حضور موفق نتفلیکس و سایر سرویس های بین المللی را بیش از گذشته با دشواری رو به رو خواهد کرد.

آفریقا و خاورمیانه دم به تله نتفلیکس نمی دهند!

خاورمیانه و شمال آفریقا در صدر رشد مخاطبین صنعت استریم!

سد محکم سرویس های استریمینگ خاورمیانه در مقابل غول های جهان!

چرا آمازون و نتفلیکس در خاورمیانه موفق نیستند؟

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط