چگونه یوتیوب فرهنگ جهانی را تغییر داد؟!

IPTVGUIDE

شاید تا ۲ یا ۳ سال پیش، یوتیوب ابزاری بود که در بهترین حالت می توانست روی فرهنگ جوامع تاثیر بگذارد یا به نوعی معرف فرهنگ یک جامعه باشد اما امروز یوتیوب آنقدر با ساختارهای فرهنگی و اجتماعی جوامع در هم تنیده شده که می تواند خود به فرهنگ جوامع مدرن تبدیل شود.

کوین آلوکا، مدیر بخش فرهنگی یوتیوب و تحلیل گر روندهای جهانی در یوتیوب در کنفرانس «DMEXCO» یوتیوب را ابزاری معرفی کرد که «روند رسانه را معکوس می کند». اما این جمله به چه معناست؟

در حقیقت ویدئوهایی که مخاطب در یوتیوب به اشتراک می گذارند فرهنگ عامه مردم را تشکیل می دهند. فرهنگ عامه از میلیون ها بار دیده شدن ویدئوهای تولید شده توسط افراد مبتدی تاثیر می پذیرد. در حال حاضر بیشتر ویدئوها به علاقه مندی افراد اختصاص دارد و مطالعه رمان های تاثیرگذار جای خود را به ویدئوهای سرگرم کننده داده است به همین دلیل است که امروزه بیش از هر زمان دیگری مردم جهان ویدئو می بینند.

کوین آلوکا ۳ ویژگی «هر چقدر عجیب تر، جذاب تر»، «تعامل» و «بیان فردی» را به عنوان پارامترهای اصلی موفقیت یک ویدئو در یوتیوب معرفی می کند. دو ویژگی «هر چقدر عجیب تر، جذاب تر» و «بیان فردی» از طریق خلاقیت کاربران شکل می گیرد و امکان «تعامل» نیز در بستر رسانه ای مانند یوتیوب از طریق ساختار آن ایجاد شده است.

اما هر کدام از این ویژگی ها معنایشان چیست؟

«هر چقدر عجیب تر، جذاب تر»

پربازدیدترین کانال های یوتیوب آن هایی هستند که محتوای احمقانه، عجیب و خارج از هنجارهای جوامع ارائه می دهند. بازدید از این کانال ها به قدری زیاد است که ویدئوها به اندازه ای باورنکردنی تبلیغات می گیرند و تولید کنندگان این ویدئوها نیز درآمد قابل توجهی از محصولی که تولید می کنند به دست می آورند. این یعنی شکل گیری نسل جدیدی از تولید کنندگان ویدئوهای آماتور که می توانند بر روی فرهنگ جوامع تاثیرگذار باشند. شاید به همین دلیل باشد که بسیاری از والدین علاقه چندانی ندارند که فرزندشان آزادانه به یوتیوب دسترسی داشته باشند.

«تعامل»

ویژگی تعاملی یکی از مهمترین ارکان سرویس های اشتراک گذاری ویدئو است. استریم زنده رویدادها و افزایش تعاملی جهانی در مورد مسائل مختلف روندهای جهانی را شکل می دهد. امکان بحث در مورد ویدئوهای زنده و امکان دریافت نظرات کاربران به صورت «Real Time» پل ارتباطی میان کاربران و تولیدکنندگان ویدئو را فراهم می کند و این یعنی نیاز مخاطب در زمینه های گوناگون خبری و رویدادهای مهم جهانی بدون داشتن واسطه یا ممیزی خاصی صورت می گیرد و این مسئله امکان رو در رو شدن مستقیم مخاطب با وقایع را در پی داد که خود می تواند عامل مهمی برای جذب مخاطب به این سرویس باشد.

«امکان ابراز شخصی»

« Individual Expression» ابزاری است که در محبوب شدن ویدئوها به کار می رود. ویدئوهای شخصی در صورت خلاق بودن می توانند به محبوب ترین ویدئوها در یوتیوب تبدیل شوند. برای مثال خواندن یک آهنگ معروف توسط یک چهره سرشناس در داخل اتومبیل خود می تواند جزئی از فضای خصوصی او باشد ولی به محض اینکه با کمترین امکانات ضبط شده و بلافاصله در یوتیوب به اشتراک گذاشته شود می تواند تنها در کمتر از یک هفته میلیون ها بار توسط مردم سراسر جهان دیده شود و این یعنی هر شخص در هر جای دنیا که باشد می تواند خودش را آن گونه که دوست دارد به همه مردم دنیا نشان دهد.  

 

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط