کدام شبکه اجتماعی در تبلیغ برنامه های تلویزیونی بهتر است؟!

آرامه بندری

این روزها فیلم ها و سریال های تلویزیونی بیش از هر زمان دیگری برای بازاریابی و دیده شدن از شبکه های اجتماعی بهره می برند. جایی که بازاریابی محتوا می تواند در آن جریان پیدا کند و در آن موفقیت یک محصول به چگونگی اجرای بازاریابی محتوا و آگاه سازی مخاطبان یا همان «Awareness» گره می خورد.

به تازگی مرکز آماری نیلسن در اقدامی جالب و خلاقانه تلاش کرده تا شاخص عملکرد کلیدی یا «KPI» را برای حوزه بازاریابی محتوای تلویزیونی در شبکه های اجتماعی تعریف کند و بر اساس آن میزان تعامل یا «Engagement» ایجاد شده محتوای تلویزیونی را در هر یک از پلتفرم های اجتماعی بسنجد.

نیلسن طی سه هفته منتهی به فصل پاییز شبکه های اجتماعی توئیتر، فیس بوک و اینستاگرام را از منظر بازاریابی محتوای تلویزیونی مورد مطالعه قرار داده و بر اساس ۱۴۲ هزار محتوای منتشر شده مرتبط به مجموعه های تلویزیونی در شبکه های اجتماعی، در مجموع ۱۵۴ میلیون تعامل شامل کامنت، لایک و ری پست شکل گرفته است.

در این مطالعه اینستاگرام عملکرد فوق العاده ای در جذب تعامل کاربران شبکه های اجتماعی برای محتوای جانبی تلویزیونی داشته است. هر چند اینستاگرام از لحاظ تعداد محتوای تلویزیونی به اشتراک گذاشته شده در آخرین رده قرار دارد و تنها ۸ درصد از کل محتوا در این پلتفرم به اشتراک گذاشته شده اما همین مقدار اندک منجر به شکل گیری بیش از ۷۰ درصد تعامل با کاربران شده است.

از لحاظ نوع محتوا، محتوای متنی ۳۵ درصد از کل محتوای به اشتراک گذاشته شده کمپین های بازاریابی را در اختیار دارد. با این حال این حجم تنها ۸ درصد تعامل با کاربران را ایجاد می کند. محتوای ویدئویی، اینفوگرافی و تصاویر آماری ۵۶ درصد از محتوای بازاریابی محتوای تلویزیونی را در اختیار دارند و این دسته از محتوا در عین شگفتی ۸۳ درصد تعامل با مخاطب را همراه داشته اند.

با این حساب به نظر می رسد در آینده محتوای ویدئویی و اینفوگرافیک منتشر شده در پلتفرم اینستاگرام به عنوان اولین کانال توزیع محتوای جانبی جهت بازاریابی محصولات تلویزیونی مورد استفاده قرار گیرد. ویژگی گروه یا «Group» در فیس بوک همچنان برای ایجاد انجمن ها و کانون هواداران محتوای تلویزیونی استفاده خواهد شد و توییتر هم به عنوان رسانه متنی محبوب برای توئیت اخبار سریال ها!

«Live Video» و تاثیری فراتر از اینستاگرام و فیس بوک!

آیا اینستاگرام تلویزیون آینده جهان خواهد شد؟!

سرویس های استریم زنده نابودی تلویزیون را رقم می زنند!

 

 

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط