کمپانی فاکس ۲.۵ میلیارد دلار خرج «کریکت» کرد

IPTVGUIDE

آرشیوی: ۱۵ شهریور ۱۳۹۶
شاید کمتر کسی باور کند حق پخش خرید تلویزیونی ورزشی «کریکت» از حق پخش بسیاری از پرطرفدارترین ورزش های دنیا مثل فوتبال هم بیشتر باشد اما این ورزش بسیار بیشتر از تصور عامه در جهان طرفدار دارد و به تبع آن حقوق پخش تلویزیونی آن نیز سر به فلک می کشد.

بالاخره پس از یک رقابت سنگین و فشرده کمپانی «۲۱ th Century Fox» حقوق پخش جهانی رقابت های کریکت هند را خرید. شرکت «Star India»، یکی از زیر مجموعه های «۲۱ th Century Fox» آمریکا، در رقابت شدید با آمازون، فیس بوک و یاهو توانست حقوق پخش تلویزیونی و دیجیتال رقابت های لیگ برتر هند را برای مدت ۴ سال خریداری کند. این ورزش در هند، پاکستان، افغانستان، بریتانیا شامل انگلستان، ولز، ایرلند شمالی و جنوبی و اسکاتلند طرفداران بسیاری دارد.

آشیوی: ۱۵ شهریور ۱۳۹۶
هند برای سال ها یکی از مستعمره های بریتانیا بود و سلطه بربتانیا بر هند سبب شد تا کریکت به ورزش اصلی این کشور تبدیل شود. هند با جمعیت ۱.۳ میلیارد نفری، خود بازار بزرگی برای پوشش تلویزیونی و دیجیتال رقابت های لیگ برتر کریکت است.

بر اساس این قرارداد، «Star India» با پرداخت ۲.۵۵ میلیارد دلار کلیه حقوق پخش رقابت های کریکیت هند را برای سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ تصاحب کرد. پیش از این «Sony Pictures Network» برای مدت ۹ سال حقوق انحصاری پخش این رقابت ها را در اختیار داشت. سونی ۹ سال پیش با پرداخت ۱.۶۳ میلیارد دلار حقوق پخش رقابت های لیگ برتر هند را از هیئت نظارت بر لیگ کریکت هند خریداری نمود.

مبلغ پرداختی «۲۱ th Century Fox» شامل حقوق پخش در تلویزیونی در هند، حقوق پخش دیجیتال شامل سرویس های استریم، پوشش زنده رقابت ها در اروپا، آمریکا، خاور میانه، افریقا و سایر مناطق جهان است.

آمازون، فیس بوک، یاهو، «ESPN Digitial»، توئیتر، «Sky» و دیسکاوری از ۲ سال پیش و با نزدیک شدن به تاریخ اتمام قرداد سونی تلاش کردند تا حقوق پخش رقابت های کریکت را ازان خود کنند ولی در نهایت «۲۱ th Century Fox» با مبلغ نجومی توانست حقوق انحصاری پخش جهانی را بخرد. سونی پیش از این پیشنهادی معادل ۱.۷ میلیارد دلار به مدیران فدراسیون کریکت هند داده بود و فیس بوک نیز با پیشنهاد ۶۰۰ میلیون دلار تنها خواهان برخورداری از حقوق پخش دیجیتال رقابت های لیگ برتر کریکت بود؛ ولی آن ها شانسی در مقابل پیشنهاد ۲.۶ میلیارد فاکس نداشتند.

رقابت های لیگ برتر کریکت هند تنها به مدت ۲ ماه و با شرکت ۸ تیم برگزار می شود. این لیگ در سال ۲۰۰۷ تاسیس شد و هر ساله در بین ماه های آوریل و می ۸ تیم از بزرگترین شهرهای هند با یکدیگر رقابت می کنند. کریکت محبوب ترین ورزش در هند است و در طی ۶۰ بازی اخیر این لیگ، ۱.۳ میلیارد نفر این رقابت ها را از طریق تلویزیون و سرویس های استریم دیده اند. کریکت همانند هر ورزش دیگری درآمد اصلی خود را از محل پخش تلویزیونی کسب می کند. ۶۱ درصد از بودجه تیم های لیگ برتر هند از محل پخش تلویزیونی آن ها تامین می شود.

پوشش هر بازی کریکت، ۸.۵ میلیون دلار برای پخش کننده هزینه دارد و پرداخت چنین رقمی، لیگ برتر کریکت را به یکی از ثروتمند ترین لیگ های ورزشی در جهان تبدیل کرده است. بهره مندی از حقوق پخش لیگ برتر فوتبال در انگلیس برای شرکت های پخش این رقابت ها ۱۳ میلیون دلار به ازای هر بازی هزینه دارد. البته در زمینه پخش، رقابت های راگبی آمریکا هنوز گران قیمت ترین لیگ جهان محسوب می شود. شبکه های «CBS» و «NBC»، برای پوشش هفتگی هر رقابت ۴۵ میلیون دلار هزینه می کنند.

چنین اعدادی نشان دهنده این واقعیت است که شبکه های تلویزیونی درآمد بسیار زیادی از محل پخش رقابت های ورزشی به دست می آورند. سرویس های استریم ورزشی نیز نشان داده اند، می توانند طیف گسترده ای را با خود همراه کنند و در این بین افزایش ارزش حقوق پخش دیجیتال رقابت های ورزشی نشان دهنده آینده روشن سرویس های استریم ورزشی است.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط