کمیسیون اروپا و مبارزه جدی با محتوای غیر قانونی و نامناسب آنلاین

IPTVGUIDE

به نظر می رسد مسئله محتوای غیرقانونی و نامناسب در حال تبدیل شدن به یک معضل اساسی برای کشورهای اروپایی است. به همین دلیل هم جلسه هفته گذشته کمیسیون اروپا با محوریت سر و سامان دادن به محتوای غیر قانونی و نامناسب در بستر های به اشتراک گذاری ویدئو برگزار شد.
در این جلسه سخنرانی آندرس آنسیپ معاون دبیر اتحادیه اروپا با محوریت واکنش سریع و مناسب در مقابل محتوای نامناسب انجام شد. او در سخنرانی اش تاکید کرده پلتفرم ها باید تلاش خود را برای جلوگیری از انتشار محتوای اشاعه دهنده نفرت و همچنین کودک آزادی چند برابر کنند. آنسیپ در این جلسه خواهان توسعه زیرساخت های مبارزه با نقض حقوق ناشرین در فضای آنلاین شد.
آنیسپ معتقد است در حال حاضر محتوای آنلاین درگاه اصلی دسترسی به اطلاعات در جوامع مدرن اند و وظیفه نظارت و کنترل چنین درگاهی می تواند تضمین کننده امنیت جوامع اروپایی باشد. در حقیقت به اعتقاد او آن چه در دنیای آفلاین غیر قانونی است در دنیای دیجیتال نیز غیر قانونی است؛ تنها با این تفاوت که در دنیای دیجیتال قوانین سختگیرانه ای برای مبارزه با قانون شکنان وجود ندارد.
دغدغه تاثیرگذاری منفی محتوای آنلاین بر افکار عمومی از زمانی شدت گرفت که گروه تروریستی داعش توانست نیروهای بسیاری را از طریق ویدئوهای تبلیغاتی اش در یوتیوب و سایر پلتفرم های به اشتراک گذاری ویدئو جذب کند.
بر اساس گزارش کمیسیون اروپا با وجود پیشرفت های صورت گرفته در بحث پاک کردن محتوای نامناسب در سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو و شبکه های اجتماعی، همچنان نواقصی در این زمینه به چشم می خورد. در حال حاضر حدود ۸۰ درصد از محتوای نامناسب با گذشت تنها ۲۴ ساعت از انتشار آن ها پاک می شوند. با این حال آنیسپ معتقد است حتی ۲۴ ساعت نیز می تواند تبعات بسیاری را برای جوامع اروپایی داشته باشد. به گفته او از دست دادن اعتماد عمومی بهایی است که دولت ها به دلیل سهل انگاری دنیای دیجیتال در مبارزه با محتوای نامناسب می پردازند.
معاون دبیر اتحادیه اروپا ۴ راه کار برای مبارزه با محتوای نامناسب در فضای دیجیتال را ارائه کرده که به شرح زیر است:
۱. پیاده سازی قوانین ساده و کارآمد برای مشخص کردن محتوای غیر قانونی و اعطای اختیار به تامین کنندگان محتوا برای تصمیم گیری در مورد حذف و یا ماندن محتوای علامت گذاری شده.
۲. توسعه هوش مصنوعی و فناوری های مؤثر برای مبارزه با محتوای غیر قانونی و نا مناسب در فضای دیجیتال. این راه کار به ویژه برای محتوای کودک آزاری و تروریستی مد نظر است.
۳. پیاده سازی حریم حفاظتی قابل اطمینان برای حفاظت از دارایی های معنوی و حقوق صاحبان محتوا در فضای دیجیتال. دبیر کمیسیون اروپا اعلام کرده سرویس های بزرگ در اروپا باید در همکاری با شرکت های کوچک و متخصص فرایند شناسایی نقض حقوق ناشرین و مالکیت فکری محتوا در فضای دیجیتال را سرعت بخشند.
۴. همکاری نزدیک تر با حکومت ها و نهاد های سیاست گذار به منظور مقابله با تهدیدهایی که می تواند جان شهروندان اروپایی را به خطر بی اندازد. شرکت ها در مواردی که محتوای نفرت پراکنانه ای بتواند به افکار تروریستی دامن بزند باید همکاری بیشتری با نهادهای حکومتی داشته باشند.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط