یوتیوب چگونه افراد را میلیونر می کند؟

IPTVGUIDE

برخلاف تصور بسیاری که یوتیوب را جایی برای رهایی از دغدغه های روزمره و سرگرمی می دانند این سرویس فراتر از یک سایت به اشتراک گذاری ویدئو است. یوتیوب امروز به یکی از اصلی ترین ابزارهای بازاریابی برای شرکت ها بدل شده و استراتژی های اصلی درآمدزایی بسیاری از شرکت ها به تبلیغات در یوتیوب وابسته است.

دلیل؟ خیلی ساده است. امروزه مردم در کشورهای توسعه یافته، به طور میانگین روزانه ۴۰ دقیقه را در یوتیوب می گذرانند؛ در حالی که این افراد ممکن است روزانه هیچ فرصتی برای دیدن برنامه های تلویزیونی نداشته باشند. بنابراین یوتیوب بهترین مکان ممکن برای دیدن تبلیغات خواهد بود.

در این بین تولیدکنندگان محتوا، بلاگرها و شرکت های تبلیغاتی چرخه ای اقتصادی را شکل داده اند که تمامی اجزای آن می توانند از یوتیوب کسب درآمد کنند. البته کاربران ایرانی به دلیل فیلترینگ و عدم دسترسی به سیستم بانکی جهانی هنوز نمی توانند از این مزیت یوتیوب برای درآمدزایی استفاده کنند.

سیر تکامل تبلیغات در یوتیوب از سال ۲۰۱۲ آغاز شده و روند محاسبات درآمد کانال های پر مخاطب پیچیده تر از گذشته شده است. در این گزارش تلاش کرده ایم تا کلیاتی از نحوه فعالیت یوتیوب و درآمدزایی کاربران ارائه کنیم.

برای این که بتوانید از یوتیوب کسب درآمد کنید تنها نیاز است تا گزینه «شروع درآمدزایی/Turn on Account Monetization» را در حساب کاربری خود فعال کنید. برای فعال شدن این بخش باید با شرایط تبلیغات در یوتیوب موافقت کنید و یک حساب «Adsense» برای حساب کاربری خود ایجاد کنید تا مبلغ تراکنش ها در آن ذخیره شود. درآمد حاصل از تبلیغات به صورت ۴۵ درصد برای یوتیوب و ۵۵ درصد برای کاربر محاسبه می شود.

یوتیوب برای بارگذاری و تدوین ویدئو ابزار «YouTube Video Editor» را در اختیار کاربران قرار می دهد. ضمن اینکه برای افزایش بازدید ویدئوهای خود می توانند آن ها را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

در سال ۲۰۱۳، یوتیوب به ازای هر ۱۰۰۰ بازدید از ویدئو ها مبلغی معادل ۷.۶۰ دلار به صاحبان کانال ها پرداخت می کرد. این یعنی ویدئویی که ۵۰۰ بیننده داشتند تنها ۳.۸۰ دلار درآمد از بخش تبلیغات کسب می کرد علی الظاهر مبلغ دندان گیری نیست اما این رقم برای ویدئوهای پربازدید سود بسیاری دارد. برای مثال ویدئوی «Gangnam Style» با بیش از ۱ میلیارد بار دیده شدن درآمد ۷.۸ میلیون دلاری برای سازندگان آن به همراه داشت.

البته این نرخ می تواند بر اساس کیفیت ویدئو متفاوت باشد. زمانی که کاربر ۱۰۰ دلار درآمد در حساب خود ذخیره کرده باشد می تواند درخواست تسویه از گوگل بدهد که البته این درآمد شامل مالیات بر درآمد نیز می شود.

از سوی دیگر شرایط ارائه تبلیغات در یوتیوب نیز با تلویزیون های سنتی متفاوت است. قرارداد متقاضیان تبلیغات در یوتیوب با رقم مشخصی بسته نمی شود چرا که شرط اصلی پرداخت از سوی متقاضی تبلیغات، دیده شدن تبلیغ او در یوتیوب است. این تبلیغات ممکن است حتی مدت زمان مشخصی نیز نداشته باشند. تبلیغ کنندگان بر اساس دو مدل «هزینه بر اساس کلیک» یا «CPC» و «هزینه بر اساس دیده شدن» یا «CPV» مبلغی را به یوتیوب پرداخت می کنند. روش اول برای تبلیغات نوشتاری است که هنگام پخش ویدئو در گوشه سمت چپ و یا در باکس های ویدئوهای مرتبط ظاهر می شوند. این نوع تبلیغات بر اساس تعداد کلیکی که کاربر روی آن ها انجام می دهد محاسبه می شوند.

مدل «CPV» نیز به تبلیغات ویدئویی در آغاز هر ویدئو اختصاص دارد. در چنین شرایطی کاربر باید حداقل ۳۰ ثانیه از ویدئو تبلیغاتی را دیده باشد. یعنی ممکن است یک ویدئو تبلیغاتی ۵۰ بار دیده شده باشد ولی زیر ۳۰ ثانیه کاربر از دیدن آن منصرف شده باشد؛ در چنین شرایطی هزینه ای از تبلیغ کننده کسر نمی شود.

شناخت ابزارهای مدرن بازاریابی می تواند هر کسب و کاری را دگرگون کند و شاید بهتر باشد تا کاربران ایرانی از ابزاری قدرتمند مانند یوتیوب برای توسعه کسب و کارها و درآمد زایی شخصی بیشتر آگاه شوند. در حال حاضر هیچ یک از سرویس های به اشتراک گذاری داخلی نتوانسته اند تا مدلی مناسب برای درآمدزایی کاربران ارائه دهند و شاید با رفع فیلتیرنگ از یوتیوب بتوان از این ابزاری جهانی استفاده سودمندی برای مخاطبان داخلی کرد.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط